Baris KANLICA


brsk@e-kolay.net

1982 yilinda Istanbul'da dogdu. 7-8 yaşında Commodore 64 ile programlar yazmaya başlayarak yazılım dünyasına adım attı. Trakya Üniversitesini bitirdikten sonra, bir telefon santrali firmasında çalışmaya başladı. Ip ve sayisal telefon santralleri ile ilgili yazılımlar geliştirdi. Şimdi ise Omerd Business Solutions'da Yazılım Departman Müdürü olarak calışmakta ve Microsoft Dynamics CRM projeleri geliştirmektedir. Firmalara CRM konusunda Danışmanlık yapmanın ve uygulama geliştirmenin yanısıra C# ile CRM projeleri kapsamında ASP.Net, Windows Forms, Web ve Windows Servisleri konusunda yazılım eğitimleri vermektedir. Bu yıl CRM alanında yaptığı çalışmalardan ötürü Microsoft tarafından MVP (Most Valuable Professional) ünvanı verilmiştir.

Makaleler

Microsoft Dynamics CRM için Mobile Express

Mobile Express HTML 4.0 destekleyen bütün cep telefonları ile çalışabiliyor. Bu bize CRM'i mobil hale getirirken sadece Windows Mobile ile çalışan cihaz yatırımı yapma sıkıntısından kurtarıyor.

CRM Nedir?

Bir iş strateji olarak CRM'in kimlere fayda sağladığına bu yazıda değiniyoruz.

Windows Vista Kullanıcı Hesap Denetimi (UAC-User Account Control)

Herkes Windows'un çok güvensiz olduğundan sürekli virüs bulaşmasından ya da Internet Explorer ile bilgisayarımızı ele geçiren (virüs,solucan,trojan...) gibi kötü niyetli yazılımlardan bahseder işte Microsoft da bu durumun farkında. Yani siz sistem üzerinde Administrator (tam yetkili kullanıcı) olarak çalıştığınızdan uygulamalarınızın da Administrator olarak çalışmakta ve herşeye erişmede tam yetkili olmaları durumundan kaynaklanmaktaydı. Vista ile işte bu değişti.

Core Entity mi Dynamic Entity mi? ( 2.Bölüm Veri Yazma)

Dynamic Entity'ler ile ilgili birinci makalemiz veri sorgulama idi. İkinci makalede ise veri yazma yöntemlerini göreceğiz. Burada dynamic entity'i anlatmadan önce core entity yöntemiyle veri yazmaya değineceğim. Böylece aradaki farkları görmemiz daha kolay olacaktır.

Microsoft Dynamics CRM Web Servisi ve Performans

Benim yazılarımı takip edenler hatırlayacaklardır. Daha önce CRM üzerinde veri sorgulama yöntemleri isimli yazı dizimin 1. bölümü web servislerini kullanarak veri sorgulama yöntemleriydi. O makalede web servisleri hakkında bilgi vermiştim ama şimdi CRM 4.0 çıkınca, CRM 4.0'ın web servisinin ek özelliklerini anlatmak ve performans konularına değinmek istedim.

CRM Üzerinde Null Değerini Kullanmak

Microsoft Dynamics CRM üzerinde web servisleri ile çalışırken bir değişkene null değerini atamanız gerekebilir. Ama CRM içerinde attribute'lar kendine hastır ve bunun yolu standarttan farklıdır.

CRM Attribute Tür Sınıfları

Microsoft Dynamics CRM için program yazarken bilinmesi gereken en temel şey CRM'in her entity(tablo) üzerinde bulunan ve kullanılmakta olan bir attribute(özellik) sınıf mimarisine sahip olduğudur. Bu makalede örnekleriyle bu konu incelenecektir.