Bilgehan GÜRÜNLÜ

Makaleler

Microsoft Clustering Modeli -- 2

Bir önceki makalemizde Clustering yani kümeleme kavramı hakkında bilgiler vermiş ve Microsoft Clustering Modeli içerisindeki Clustering ile ilgili algoritmaları incelemiştik. Çözümlemeye çalıştığımız Kümeleme problemlerine ve datasetin büyüklüğüne, sahip olduğumuz bellek miktarına göre, Microsoft Clustering Modelinin parametrelerini nasıl değiştirmemiz gerektiğinden bahsetmiştik. Microsoft Clustering ile ilgili devam niteliğinde ki bu 2.makalemizde ise; SQL Server 2008 ile birlikte gelen BIDS (Business Intelligence Development Studio ) ortamında; bir SSAS (SQL Server Analysis Services ) projesi içerisinde AdventureworksDW veritabanını kullanarak, Müşteri Segmentasyonu görevini gerçekleştireceğiz

Microsoft Clustering Modeli -- 1

Microsoft İş Zekası evreninde, Veri Madenciliği görevleri SQL Server 2005 / 2008 Analysis Service mimarisine göre gerçekleştirilmektedir. SSAS (SQL Server Analysis Services)’ in Veri Madenciliği disiplinini esas alarak oluşturmuş olduğu 9 Veri Madenciliği Modeli ve bunlar içerisindeki birçok algoritmayı kullanarak İş Zekası projeleri için gerekli analizleri gerçekleştirme imkanına sahibiz. Bu makalemizde Microsoft Clustering Modelini kapsamlı bir şekilde ele alacağız ve Modelin parametreleri hakkında detaylı bilgilere ulaşacağız.

Business Intelligence Development Studio (BIDS )

Bu makalemizde Microsoft İş Zekası evreninin geliştirme ortamı olan; Business Intelligence Development Studio (BIDS) ‘ yu detaylıca inceleyeceğiz. Aslında BIDS, SQL Server 2005 – 2008 kurulumu ile gelen özel bir Visual Studio geliştirme ortamıdır. BIDS ile bir çok İş Zekası görevi ortak bir platform üzerinde gerçekleştirilebilmektedir. BIDS geliştirme ortamında gerçekleştirilebilecek projelere örnek olarak SSIS (SQL Server Integration Services ), SSAS (SQL Server Analysis Services) ve SSRS (SQL Server Reporting Services ) projeleri verilebilir.