Expression Studio Savaşları Bölüm 1 : Expression Design

Yazar: Daron Yöndem
Kategori: Visual Studio ve Araçlar
Eklenme Tarihi: 6.3.2008 17:12:33Exprssion Studio paketindeki yazılımları tek tek ringe çıkararak rakiplerle karşılaştıracağımız Expression Studio Savaşları yazı dizisinin ilk bölümünde Expression Design'ın WPF ve Silverlight dünyasındaki yerini inceliyoruz.

Expression Studio ailesindeki ürünlerle ilgili sürekli "Muhteşem" "Süper" demek yerine bir de kelleyi koltuğa alıp ufak bir geziye çıkmaya ne dersiniz? "Neden Expression?" sorusuna bir cevap ararken rakiplerle karşılaştırmalar yapacağımız "Expression Studio Savaşları" yazı dizisine hoş geldiniz. Bugünkü gönüllümüz "Expression Design".

Expression Design kutusu.Genel Bakış

Expression Design'ın geçmişine baktığımızda Microsoft tarafından satın alınmış bir şirket görüyoruz. Creature House ve Fractal Design Corporation tarafından geliştirilen Creature House Expression ürünü özellikle "Skeletal Strokes" olarak adlandırılan özel bir teknikle çizim yapmasıyla dikkati çekiyordu. İlk başlarda Acrylic kod adı ile geliştirilen Expression Graphic Designer sonrasında Expression Designer olarak adlandırıldı. MIX'07'de RTM sürümü tanıtılan ürünün arayüzü tamamen WPF teknolojisi kullanılarak hazırlandı.

Çetin Savaşlar

Expression Design yokken neler kullanıyorduk? Bu bir soru olmakla beraber aslında soru kendi içinde artık söz konusu cevaptaki yazılımları kullanmadığımızı öngörüyor. Ama maalesef her şeyi Expression Design ile yapmamız mümkün değil. Genel hatları ile baktığımızda Adobe'a ait Illustrator ve Fireworks içerisindeki ana araçların çoğu Expression Design içerisinde de var. Bunlara ek olarak özellikle program arayüzünün siyah bir WPF katmanı üzerine yerleştirilmiş olması tasarım çalışmalarındaki renklerin çok daha net gözükebilmesini sağlıyor. Fakat eksikler de saymakla bitmiyor.

İlk olarak Expression Design içerisinde şu an herhangi bir Plug-In desteği yok. Adobe dünyasından tasarımcıların alışkın olduğu üçüncü parti Plug-In'lerin satın alınarak kullanılması noktasında Expression Design tarafında herhangi bir şansınız yok. Maalesef bu çok ciddi bir eksik.

Program aslında Web ortamı için vektörel çizimler sağlasa da (Silverlight aracılığı ile) maalesef herhangi bir web optimizasyon aracı içermiyor. O nedenle hala imajlarınızı optimize ederken Adobe ürünlerine bağımlı kalmak zorundasınız. Özellikle Photoshop içerisindeki Slice araçları benim favorilerimdendi. Aslında tüm özellikler Expression Design'ın betalarında vardı fakat sonradan kaldırıldı. Umarım bir sonraki sürümde tekrar karşımıza çıkarlar. Son olarak Bitmap resim düzenleme konusunda da Expression Design hem içerdiği araçlar açısından hem de kullanım kolaylığı açısından zayıf düşüyor.

Expression Design çalışma ortamı.
Expression Design çalışma ortamı.

Neden Expression Design kullanalım?

Tüm yukarıdaki eksiklere rağmen neden? İlk olarak vektörel bir çizim aracı klasmanında aslında Expression Design neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı giderebilecek özelliklere sahip. Unutmamamız gereken bir nokta var ki o da şu an için Expression Design'ın esas amacının Expression Blend'e vektörel XAML çizimleri sağlamak olduğu. Böylece hem WPF hem de Silverlight plaftormunda XAML vektörel içerikler kullanılabiliyor. Expression Design haricinde vektörel çizim yazılımları için de yavaş yavaş XAML Export Plug-In'leri üretilmeye başlandı fakat hali hazırda hiçbiri Expression Design'ın başarısına sahip değil. Peki bu XAML çok mu önemli? Kesinlikle. Eğer WPF ile zengin kullanıcı arayüzleri ve animasyonlar içeren bir windows uygulaması hazırlamak istiyorsanız XAML vektörel çizimler kullanmak zorundasınız. Aynı durum Silverlight için de geçerli.

Daron Yöndem
MCPD, MCITP, MCTS, MCSD, MCAD
MCDBA, MCP, ACP, ICSD, IEL'03
http://daron.yondem.com 


Daron Yöndem

İstanbul Erkek Lisesi?nden 2003 yılında mezun oldu ve DEVELOAD Yazılım ve Tasarım (www.deveload.com) şirketini kurdu. Daron Yöndem şu an Portsmouth Üniversitesi'nde Strategic Business Information Technologies alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor. MCT, MCPD, MCITP, MCTS, MCSD, MCAD, MCDBA, MCP, ACP ve ICSD ünvanlarına sahip olan Daron Yöndem Türkiye'nin ilk Silverlight ve Expression Studio eğitimini Microsoft Türkiye organizasyonu ile verdi. Daron Yöndem'in Microsoft ASP.NET resmi sitesi, Microsoft Coding4fun, yazgelistir.com, PC World Türkiye ve PC Extra Türkiye'de çok sayıda makalesi yayınlanmıştır. En geniş Türkçe kaynak olma özelliği taşıyan Pusula Yayıncılık?tan çıkan ASP.NET AJAX kitabının yazarı Daron Yöndem halihazırda PCnet dergisinde AJAX, Expression Web, Expression Blend, Expression Design ve Silverlight yazıları yazmakta, nedirtv?com WPF/Silverlight ve VB.NET editörlüğü yapmaktadır. Kişisel bloğu http://daron.yondem.com adresi üzerinden İngilizce ve Türkçe makaleler
Bu makaleye ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuz