Expression Studio Savaşları Bölüm 2 : Expression Web

Yazar: Daron Yöndem
Kategori: Visual Studio ve Araçlar
Eklenme Tarihi: 6.3.2008 17:14:49Savaş devam ediyor. Expression Web sadece bir HTML editörü olmadığını kanıtlarken çetin rakiplerin ateş hattına giriyor. İncelememizde savaşa kuş bakışı bir göz atıyoruz.

Expression Web Microsoft'un Office paketi dahilinde yer alan Frontpage ürünün yeni nesil temsilcisi olarak Expression Studio içerisinde yerini alan bir ürün. Frontpage günlerinden bugüne geldiğimizde Expression Web içerisindeki XHTML, XSLT, CSS ve XML desteğinin Intellisense ile beraber gelmesi gerçekten sevindirici. Özellikle yazılımın ASP.NET sayfalarına destek vermesi ve neredeyse tüm ASP.NET sunucu kontrollerinin tasarım aşamasında gerçek görüntüleri ile kullanılabiliyor olması muhteşem. Expression Web içerisinde yaratılan herhangi bir ASP.NET sayfası tasarımcıya ASP.NET Development Server üzerinden çalıştırılarak gösterildiği için tasarımcının bilgisayarında IIS yüklü olması da gerekmiyor.

Tüm bu güzelliklerin yanında maalesef artık Expression Web'e Frontpage gibi bir "giriş seviyesi tasarım aracı" olarak bakmamız mümkün değil. Hatta çoğu giriş seviyesi kullanıcı programın kullanımını zor bile bulacaktır. Diğer yandan hali hazırda rakipler arasından Adobe'un Dreamweaver yazılımını kullanan tasarımcıların ise Expression Web'e geçişleri çok kolay olacaktır. Her iki programın da arayüzleri birbirine çok benziyor. Bir karşılaştırma noktasında Expression Web'in avantajı Visual Studio ile entegrasyon sağlayabilmesi, ayrıca CSS desteği noktasında da sadece bir CSS yönetim paneli değil otomatik entegrasyon sağlaması da güzel bir özellik. Ek olarak direk ASP.NET DataSource kontrolleri ile harici veri kaynaklarına erişebiliyor olmak tasarımcılar için sitenin son hali üzerinde çalışabilmek adına hayati önem arz edecektir.

Expression Web arayüzü.
Expression Web arayüzü.

Benim kişisel olarak Expression Web'de sevdiğim en önemli nokta hızlı açılıyor olması. Takriben Adobe Dreamweaver'a kıyasla 4 kat daha hızlı açılıyor. Bu durum özellikle çok sayıda proje üzerinde çalışırken çok önemli. Herhangi bir dosyayı hemen açarak üzerinde ufak bir değişiklik yapıp kaydetmek gerekebiliyor. Yavaş açılan yazılımlar nedeniyle bazen Notepad kullandığımı bile bilirim. Sırf bu nedenle eskiden de bilgisayarımda FrontPage'i yüklü tutardım, çünkü o da hızlı açılırdı. Aynı özellik Expression Web'de de devam ediyor ve Frontpage'in üzerine gelen bir sürü muhteşem yeni özellik ile bu hıza Expression Web'in rahatlığını da ekleyince benim favori editörüm haline geldiğini söyleyebilirim.

Yukarıda Expression Web'in güzel özelliklerinden bahsederken otomatik CSS yaratabilmesine de değinmiştim. Ama maalesef ben bu özelliği pek de sevmiyorum, genelde otomatik şeylere karşı biraz alerjim vardır :) Ben elle kendi bildiğim gibi yapmayı tercih ederim. Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız Expression Web içerisinde Tools / Page Editor Options / CSS bölümüne giderek otomatik CSS yaratılmasına dair işlevleri kapatabilirsiniz. Expression Web'in CSS Intellisense ve CSS yönetim panelleri çalışmaya devam edecektir fakat otomatik CSS sınıfları artık yaratılmayacaktır.

Kolay gelsin.

Daron Yöndem
MCPD, MCITP, MCTS, MCSD, MCAD
MCDBA, MCP, ACP, ICSD
http://daron.yondem.com 


Daron Yöndem

İstanbul Erkek Lisesi?nden 2003 yılında mezun oldu ve DEVELOAD Yazılım ve Tasarım (www.deveload.com) şirketini kurdu. Daron Yöndem şu an Portsmouth Üniversitesi'nde Strategic Business Information Technologies alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor. MCT, MCPD, MCITP, MCTS, MCSD, MCAD, MCDBA, MCP, ACP ve ICSD ünvanlarına sahip olan Daron Yöndem Türkiye'nin ilk Silverlight ve Expression Studio eğitimini Microsoft Türkiye organizasyonu ile verdi. Daron Yöndem'in Microsoft ASP.NET resmi sitesi, Microsoft Coding4fun, yazgelistir.com, PC World Türkiye ve PC Extra Türkiye'de çok sayıda makalesi yayınlanmıştır. En geniş Türkçe kaynak olma özelliği taşıyan Pusula Yayıncılık?tan çıkan ASP.NET AJAX kitabının yazarı Daron Yöndem halihazırda PCnet dergisinde AJAX, Expression Web, Expression Blend, Expression Design ve Silverlight yazıları yazmakta, nedirtv?com WPF/Silverlight ve VB.NET editörlüğü yapmaktadır. Kişisel bloğu http://daron.yondem.com adresi üzerinden İngilizce ve Türkçe makaleler
Bu makaleye ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuz