Team Foundation Server Nasıl Kurulur 3

Yazar: Kadir Sümerkent
Kategori: Visual Studio ve Araçlar
Eklenme Tarihi: 30.10.2007 14:55:27Team Foundation Server kurulumunu ele aldığımız yazı dizisinin 3. bölümü. Bu bölümde Single-Server kurulumu ve single-server kurulum için gerekli bileşenlerin kurulumunu ele alıyor olacağız.

Team Foundation Server Single-Server Kurulumu

Checklist
Bu bölümde Single-Server kurulum sırasında izlenecek adımları ele alıyor olacağız.
Single-Server kurulum, team Foundation verileri ve uygulama katmanlarını aynı bilgisayarda bulundurur. Team Foundation Build ve Team Explorer'ı, Team Foundation Server kurulumundan sonra ayrıca kurabilirsiniz.

Durum

Adım

Yazılım ve donanım gereksinimlerinin gözden geçirilmesi.

Kurulum sırasında hangi kullanıcı hesabının kullanılacağının belirlenmesi ve local Administrators grubuna dahil edilmesi. Bu sizin o anda kullandığınız kullanıcı hesabı olabilir. Bu dokumanda Domain\TFSSETUP kullanıcısını kullanıyor olacağız.

Team Founadation Server tarafından kullanılan servislerin arasındaki iletişim için iki servis hesabı tanımlayın.
- Bu servis hesaplarının bir tanesi Team Foundation Services için (Domain\TFSService)
- Bir tanesiyse SQL Server Reporting Services veri kaynakları için (Domain\TFSReports)

IIS 6.0?ı yükleyin, ASP.NET?i aktif hale getirin ve bilgisayarı yeniden başlatın. (Bkz: Nasıl Kurulur 1) Frontpage 2002 Server Extensions?ı kurmayın.

SQL Server 2005 Standart veya Enterprise Edition sürümlerinden birini default instance olarak yükleyin. (Kesinlikle Enterprise Edition kullanmanızı öneririm) Servis accountu olarak Local System Account?u kullanın. (Bkz: Nasıl Kurulur 2)

Team Foundation Server kurulum cd'sinde (KB912838 klasörünün için AS2005-KB912838-x86-ENU.exe ismiyle) yer alan SQL Server 2005 için KB912838 kodlu hotfix'i yükleyin.

(Bilgisayarı yeniden başlatmamak bu hotfix'i yüklemeye başlamadan önce için SQL Server Browser servisini durdurmuş olduğunuzdan emin olun). Hotfix'in kurulumu tamamlandıktan sonra SQL Server Browser Servisini yeniden başlatabilirsiniz.

SQL Server 2005 kurulumunu doğrulayın. (Bir sonraki bölümde detaylı olarak açıklayacağım ancak bu işlemin nasıl yapılacağını İngilizce olarak Books Online'dan da bulabilirsiniz.)

Reporting Services Configuration Tool'u bu aşamada çalıştırmayın.

Kurulum cd'sinde yer alan .NET Framework 2.0 için KB913393 kodlu hotfix'i yükleyin.

Windows Sharepoint Services w SP2'yi yükleyerek bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows Sharepoint Services'ı bu aşamada değiştirmeyin, Team Foundation Server kurulum sırasında gerekli konfigurasyonu yapacaktır. (Bkz: Nasıl Kurulur 3)

Gerekli portun engellenmemiş olduğundan emin olun. Gerekli portların listesini daha önce "Gerekli Portlar" başlığında açıklamıştım.

Team Foundation Server'ı kurun. (Bkz: Nasıl Kurulur 4)

Kullanıcıları Administrators grubuna dahil etmek için Team Explorer'ı yükleyin. Team Explorer?ın kurulumunu ilerleyen bölümlerde detaylı olarak ele alıyor olacağız.Nasıl Kurulur 1: Internet Information Services
IIS'i kuracağınız bilgisayarı aynı zamanda domain controller olarak kullanmayı planlıyorsanız, bunu IIS'i yükledikten sonra yapın. Bir bilgisayarın domain controller olarak tanımlanması IIS tarafından kullanılanlar dahil olmak üzere tüm yerel kullanıcı hesaplarının silinmesine neden olur. (Bu domain controllerların tasarımından kaynaklanan, üzerlerinde hiç yerel kullanıcı barındırmayan mimarilerinden kaynaklanmaktadır)

IIS'i Configure Your Server Wizard ile yüklemek için;
1. Configure Your Server Wizard'ı başlatın. (Control Panel -> Administrative Tools ->Configure Your Server Wizard)
2. Welcome to the Configure Your Server Wizard ekranında Next'i tıklayın.
3. Preliminary Steps ekranında Next'i tıklayın.
4. Server Role ekranında Application Server (IIS, ASP.NET) i seçin ve Next'i tıklayın.
5. Application Server Options ekranında Enable ASP.NET'i seçin ve Next'i tıklayın. (Sunucuda Frontpage Server Extensions ile birlikte çalışamayan Windows Sharepoint Services çalışacağından Frontpage Server Extensions'ı seçmeyin.)
6. Summary of selections ekranında Next'i tıklayın.
7. Finish'i tıklayarak sihirbazı sonlandırın.

IIS'i Add or Remove Programs uygulaması ile yüklemek için;
1. Control panel'den Add or Remove Programs'ı çalıştırın.
2. Add/Remove Windows Components'ı tıklayın.
3. Windows Components ekranında Application Server'ı seçin ve Details butonunu tıklayın.
4. Eğer seçili durumda değilse ASP.NET'i seçin ve Ok butonunu tıklayın.
(Eğer Internet Information Services (IIS)'i seçerek Details butonunu tıklarsanız, Sunucuda Frontpage Server Extensions ile birlikte çalışamayan Windows Sharepoint Services çalışacağından Frontpage Server Extensions'ı seçmeyin).
5. Windows Components ekranında Next'i tıklayın. (Kurulum sürecinde sizden windows cd'si istenebilir)
6. Finish butonunu tıklayarak sihirbazı kapatın.

Güvenlik
Bu prosedürü tamamlayabilmek için kullandığınız kullanıcı hesabının çalıştığınız bilgisayarın Administrators grubunda yer alması gerekir.

Nasıl Kurulur 2: SQL Server 2005
Bu bölümde Team Foundation Server için SQL Server 2005 Standart veya Enterprise Edition'ı nasıl kuracağımızı ele alıyor olacağız.
Microsoft Internet Information Services'ı (IIS), Microsoft SQL Server 2005'i kurmadan önce kurmuş olmamız gerekir.

SQL Server 2005'in Kurulumu (interaktif)
1. Team Foundation Server Setup kullanıcı hesabı ile oturum açın.
2. SQL Server 2005 cd'sini takın. SQL Server 2005 Start Page'de Install'ı sonra Server components, tools, Books Online, and samples'ı tıklayın.
3. End User License Agreement ekranında I accept the licensing terms and conditions'ı seçerek Next butonunu tıklayın.
4. Installing Prerequisites ekranında Install'ı tıklayın. Kurulum tamamlandıktan sonra next'i tıklayın.
5. SQL Server Installation Wizard çalıştığında Next'i tıklayarak sistem konfigurasyon denetimini başlatın.
6. System Configuration Check ekranında yer alan tüm maddelerin denetimi Success ile geçmesi gerekir. Eğer tüm maddeler denetimden geçtiyse Next'i tıklayın.
7. Registration Information ekranında gerekli bilgileri girin ve Next'i tıklayın.
8. Components to Install ekranından SQL Server Database Services, Analysis Services, Integration Services, Reporting Services, Workstation components ve Books Online, and development tools'u seçerek Advanced'ı tıklayın. (Team Foundation Server Notification Services'a gereksinim duymamaktadır.)
9. Feature Selection ekranında aşağıdaki işlemleri yapın.
a. Database Services'ın altında Replication'ı seçerek Entire feature will be unavailable seçeneğini tıklayın. (sistemin performansını optimize etmek için Data Files'ı seçin ve Browse diyerek farklı bir fiziksel sürücüyü belirtin. SQL Server 2005 veri dosyalarını varsayılan olarak sistem sürücüsünde saklar. Aynı optimizasyonu Analysis Services için de yapabilirsiniz.
b.
Client Components'ın altında gerekli olan tek bileşen Management Tools'tur. diğer tüm bileşenler için Entire feature will be unavailable seçeneğini seçin.
c.
Documentation, Samples, and Sample Databases'ın altında opsiyonel olarak Books Online'ı seçerek Entire feature will be unavailable komutunu verebiliriz.
10. Instance Name ekranında Default Instance'ı seçin ve Next'i tıklayın. (Önemli: Named Instance kullanmanız halinde Team Foundation Server kurulumu başarılı olamayacaktır.)
11. Service Account ekranında Use the built-in System account'ı seçerek listeden Local System'ı seçin. Start services at the end of setup bölümünde yer alan tüm servisleri (SQL Server, SQL Server Agent, Analysis Services, Reporting Services, ve SQL Browser) seçerek Next'i tıklayın. (Not: Burada belirttiğimiz servis hesabını diğer servis hesapları ile karıştırmayın.)
12. Authentication Mode ekranında Windows Authentication Mode'u seçerek Next'i tıklayın.
13. Collation Settings ekranından uygun Collation'ı seçtikten sonra Next'i tıklayın. (Not: Collation designator ve sort order'ı değiştirmeniz durumunda Accent Sensitive'i seçmeniz gerekir.)
14. Report Server Installation Options ekranında Install the default configuration'ı seçerek Next'i tıklayın.
15. Error and Usage Report Settings ekranından utomatically send Error reports for SQL Server 2005 to Microsoft or your corporate error reporting server ve Automatically send Feature Usage data for SQL Server 2005 to Microsoft seçeneklerini aktif hale getirebilirsiniz.
16. Ready To Install ekranında yüklenecek bileşenlerin listesini gözden geçirebilirsiniz. Kuruluma başlamak için Install butonunu tıklayın.
17. Setup Progress ekranında her bileşenin kurulum durumunu gözlemleyebilirsiniz. Setup tamamlandıktan sonra Next'i tıklayın.
18. Finish'i tıklayarak kurulum sihirbazını kapatın.

Güvenlik
Bu prosedürü tamamlayabilmek için kullandığınız kullanıcı hesabının çalıştığınız bilgisayarın Administrators grubunda yer alması gerekir.

Nasıl Kurulur 3: Windows Sharepoint Services
Bu bölümde team Foundation Server için Microsoft Windows Sharepoint Services w SP2'nin kurulumunu ele alıyor olacağız. Kuruluma başlamadan önce Windows Sahrepoint Services'ın NTFS dosya sistemine gereksinim duyduğunu belirtelim.

Windows Sharepoint Services'ı yüklemek için:
1. Team Foundation Server Setup kullanıcı hesabı ile oturum açın.
2. Microsoft Windows SharePoint Services with Service Pack 2'yi download (http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=55087 adresinden) edin.
3. Download ettiğiniz dosyayı (stsv2.exe) çalıştırın.
4. End-User License Agreement ekranında I accept the terms in the License Agreement'ı seçerek Next'i tıklayın.
5. Type Of Installation ekranında Server Farm'ı seçerek next'i tıklayın. (Windows Sharepoint Services'ı Server Farm şeklinde, yani remote bir SQL Server kullanacak şekilde kurmamız gerekir. Team Foundation Server Kurulumu sonradan Windows Sharepoint Services'ı aynı SQL Server'ı kullanacak şekilde konfigure edecektir.)
6. Summary ekranından Install'ı seçin. Kurulum tamamlandığında bir web browser açılacak ve Configure Administrative Virtual Server sayfasını görüntüleyecektir. Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapmadan browser'ı kapatın. (Önemli: Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapmamanız gerekmektedir. Team Foundation Server kurulumu gerekli konfigurasyonu kendi yapacaktır.)
7. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Güvenlik
Bu prosedürü tamamlayabilmek için kullandığınız kullanıcı hesabının çalıştığınız bilgisayarın Administrators grubunda yer alması gerekir.

Nasıl Kurulur 4: Team Foundation Services
Bu bölümde Team Foundation Server'ın kurulumunu ele alıyor olacağız.

1. Team Foundation Server Setup kullanıcı hesabı ile oturum açın.
2. CD'yi takın, Autorun ekranında Install Team Foundation Server'ı sonra Single-Server Installation'ı tıklayın.
3. Welcome to Setup ekranında Next'i tıklayın.
4. License Terms ekranında I accept the terms of the License Agreement'ı seçerek Next'i tıklayın.
5. Destination Folder ekranında varsayılan klasörü değiştirmeden Next'i tıklayın.
6. System health Check ekranında report linkini tıklayarak herhangi bir uyarı veya engelleme olup olmadığını denetleyin.
- Kuruluma devam edebilmek için engellemelerin kaldırılmış olması gerekir. Cancel'ı tıklayarak kurulumdan çıkın, engellemeleri ortadan kaldırdıktan sonra kurulumu yeniden başlatın.
- Kuruluma devam edebilmek için uyarılarında kaldırılmış olması gerekir. her ne kadar uyarılar kurulumun devam etmesine engel olmasa da, sağlıklı bir kurulumun sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi ve kurulum sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için, kurulumdan çıkarak uyarıları kaldırın ve kuruluma yeniden başlayın.
- Eğer herhangi bir şey seçili değilse Next butonunu tıklayarak ilerleyin.
7. Service Logon Account ekranında Team Foundation Server Service account için oluşturduğunuz kullanıcı hesabını ve parolayı belirtin.
8. Reporting Logon Account ekranında, Team Foundation Server Reporting kullanıcı hesabını belirtin ve Next butonunu tıklayın.
9. Specify Alert Settings ekranında Enable Team Foundation Alerts'ı seçin ve aşağıdaki bilgileri girin:
- SMTP Server alanına email uyarılarını gönderecek olan SMTP sunucusunun adresini girin.
- From e-mail address alanına gönderilen uyarılarda görüntülenecek olan kimlik bilgisini girin.
10. Ready to Install ekranında Install'ı tıklayın.
11. Installing Components ekranında Team Foundation Server'ın kurulumunu izleyebilirsiniz. Kurulum sırasında bilgisayarı yeniden başlatmanız istenebilir. Kurulum programının istemesi halinde Restart Now butonunu tıklarsanız bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra kurulum devam edecektir.
12. Setup Completed Successfully ekranında Finish'i tıklayın. Team foundation server'ı yükledikten sonra Reporting Services Encryption key'i Reporting Services Configuration Tool'u kullanarak yedeklemeniz gerekir. Bu adım Team projeleri oluşturmak için gerekli olmasa da, son derece önemli olabilecek bir adımdır. (Detaylı bilgi için: How to: Back Up the Reporting Services Encryption Key : http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=52459&clcid=0x409)
13. Internet Explorer'da http://localhost:8080/services/v1.0/Registration.asmx adresini açarak GetRegistrationEntries'i tıklayın.
14. GetRegistrationEntries sayfasında Invoke'u tıklayın. Bir ToolId girmenize gerek yoktur. (Bu web metodunu kullanabilmek için application-tier bilgisayarında olmanız gerekir)
15. XML'de VSTF değerinin yer aldığından emin olun.
<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
...
<Type>vstfs</Type>

Güvenlik
Bu prosedürü tamamlayabilmek için kullandığınız kullanıcı hesabının çalıştığınız bilgisayarın Administrators grubunda yer alması gerekir.