Visual Source Safe e Hızlı Bir Bakış

Yazar: Levent Cenk Çağlar
Kategori: Visual Studio ve Araçlar
Eklenme Tarihi: 21.8.2007 11:05:19Source kontrol sistemleri her geçen gün önemini arttırıyor, özellikle çok kişinin çalıştığı yazılım projelerinde kodları yönetmek adına, önemli sistemler, işte bu sistemlerin belkide en başarılısı olan Source Safe e hızlı bir göz atıp, neler yapılabildiğini inceleyeceğiz.

Visual SourceSafe Hızlı Kullanma Klavuzu

Birden çok developer ın bulunduğu projelerde, özellikle kod sayfalarının yönetilmesi çok problemlidir. Düşünelim bir sunucunuz var, herkez kodlarını burada geliştiriyor, ben a.vb dosyasını düzenlerken, başka bir arkadaşımda gidip a.vb dosyasını düzenliyor ve sunucuya sıra ile koyuyoruz, en son sunucuya dosyayı koyan kişinin değişiklikleri aktif olacaktır, ilk sunucuya koyan kişinin düzenlemeleri maalesef kaybolacaktır. İşte bunun için Visual SourceSafe tarzında bir program ile source lerinizi güvenli bir şekilde yönetebilir, çok developer lı sistemlerde çok daha hızlı kodlar yazabilirsiniz.

Visual SourceSafe şu anda iki sürüm halinde bulunuyor,

 1. Visual SourceSafe 6.0d
 2. Vs.Net 2005 Beta ile gelen sürümü,
  bu sürümde kendi içinde ikiye ayrılıyor
  1. Team System
  2. Klasik (Visual SourceSafe 6.0d nin yeni versiyonu)

Visual SourceSafe 6.0 aslında Visual Studio 6.0 ile çıkan versiyon, Visual Studio 2003 ile yeni bir sürüm çıkmadı, Visual SourceSafe 6.0d olarak yeni bir editlenme geçirdi.

Ben ağırlıklı Eski versiyon olan Visual SourceSafe 6.0 d yi anlatacağım. Genellikle aralarada “yeni sistemde bu yapılamıyor” diye ekleyeceğim. Beta 2 olan ürünün özellikle gelişmelerde biraz geride kalmış gibi gözüküyor. Vs.Net 2005 in getirdiği, örneğin Asp.Net ve XML WebServisleri gibi proje tiplerinde, proje dosyasının tutulmaması tarzını SourceSafe şu anda maalesef desteklenmiyor.

Kullanıcı İşlemleri

SourceSafe temelde kendi kullanıcı veri tabanı ile çalışır, yani sizin windows kullanıcılarınız Visual SourceSafe için bir anlam ifade etmiyor. (Team System ile gelen versiyonda Windows kullanıcılarını kullanıyor, bunun yanında isterseniz dışarıdanda kullanıcı ekleyebiliyorsunuz.) bu yüzden ilk once SourceSafe e kullanıcı eklemelisiniz.

Visual SourceSafe de varsayılan olarak bir admin kullanıcısı gelir ve ilk şifresi boştur. Siz bu kullanıcı ile sisteme girip diğer kullanıcıları yaratabilirsiniz, kullanıcı eklemek için,

Microsoft Visual SourceSafe Administration dan sisteme girip Users menüsünden Add User ı seçerek yeni bir kullanıcı ekleyebilirsiniz. Burada size bir kullanıcı adı ve Visual SourceSafe e giriş yapabilecek bir şifre soruyor. Alt taraftaki CheckBox ise kullanıcının Visual SourceSafe e sadece Read Only hakkı ile bağlanabilmesini sağlıyor. Örneğin bir sunucuya belirli zamanlarda deploy ediyorsanız, o sunucudaki kullanıcıyı read only yaparsınız böylece sadece son sürümün getirilmesinde kullanabilirsiniz. (paylaşım yaptığınız Visual SourceSafe DB sinin (ileride değinilecek) bulunduğu folder da yetkilere dikkat etmelisiniz.)

Visual SourceSafe e Proje Ekleme

Mimariye göre şekillenen proje yapısı ilk önce Visual Studio ile solution ve proje olarak oluşturulur. Visual SourceSafe e ekleme işlemi çok kolaydır, File menüsünden Source Control açılır, daha sonra bu menüdende Add Solution to Source Control... e basılır.

Burada bir kaç açıklamaya yapalım, VISUAL SOURCESAFE veri tabanı olarak bir ini dosyasını kullanır, bu dosyada VISUAL SOURCESAFE deki genel ayarlamalar vardır, ve her ini dosyası Visual SourceSafe için bir veri tabanı olur. Siz yeni bir ini dosyası oluşturduğunuzda Visual SourceSafe bunu farklı bir veri tabanı olarak görür ve bu şekilde kullandırır. Visual SourceSafe in her veritabanı $ ile başlar, yani root eleman budur. Siz bu root un altında projelerinizi eklersiniz. Menüden bu adımı seçtikten sonra varolan projeleri listeler ver sizin Solution isminizin başına “.root” ekler. Gayet normaldir OK a bastığınız anda projeniz Visual SourceSafe e eklenmiş durumda olur.

Visual SourceSafe den Projeyi Alma

Projeyi ekledik, diğer kullanıcılar projeyi nasıl kendi local bilgisayarlarına indirecek peki ?

Aslında buda çok kolay bir işlem, ancak ilk önce projenizin Visual SourceSafe de nasıl durduğuna bir bakalım. Bunun için menüden Microsoft Visual SourceSafe i açın, varsayılan kullanıcınız için açılacaktır, eğer kullanıcınızı bulamıyorsa size kullanıcı adı ve şifreyi soracaktır. Açıldığı zaman projenizin folder listesi ve içinde bulunan dosyalarının listesini göreceksiniz. Bu dosyaların hepsi Visual SourceSafe de demektir.

Şimdi bu dosyaları nasıl alacağınızı inceleyelim, iki yöntemi var, ilk buradan, ikincisi ise Visual Studio dan. Ben Microsoft Visual SourceSafe ile yapmayı tercih ediyorum. Burada solution dosyasının bulunduğu klasör e sağ tuş ile basarak, Get Latest Version... diyin. Size hangi klasör e getirmek istediğinize dağir bir soru soracaktır. HDD nizde Solution a göre bir yer oluşturup, OK a basın. Visual SourceSafe size kendisinde bulunan bütün dosyaları kopyalayacaktır. Ancak bazı problemler olabilir. Örneğin Asp.Net uygulamalarında, Asp.Net uygulamaları wwwroot altında olması gerektiğinden sizin o dosyaların yerini buna göre ayarlamanız gerekmekte, bunun için Asp.Net uygulamanızın bulunduğu klasör e sağ tuş ile tıklayarak Set Working Folder... i seçin, böylece kullanıcıların bilgisayarında her zaman buraya getirmesi gerektiğini bilecektir. Solution un bulunduğu yerede bu işlemi yapabilirsiniz. (Visual SourceSafe 2005 de maalesef Set Working Folder özelliği düzgün çalışmıyor, ama bunun yerine sizde hdd deki klasöre Web Sharing özelliğini kullanabilirsiniz.) bütün projenin çalıştırılabilir dosyaları geldiğine göre Visual SourceSafe ile çalışabiliriz...

Visual SourceSafe ile çalışmak

Çalışırken aslında ihtiyacınız olan ve bilmeniz gereken üç tane komut var,

 1. Check Out
 2. Check In
 3. Get Latest Version

Check Out dosyanın düzenlenmesinin sizde olduğunu anlatır, böylece başkası dosya üzerinde işlem yapamaz (2005 sürümünde, özellikle Team System ile birlikte öne çıkarıla bir özelliği ise aynı anda Check In yapılabilme yeteneği, şöyle düşünelim, ben bir vb dosyasına a methodunu ekliyorum, başkası aynı vb dosyasına b methodunu ekliyor, o vb dosyasında metotlarımız karışmadan alt alta ekleniyor. Peki farklı iki kişi aynı dosyanın bir metodunu editlemiş ise ne oluyor ? VISUAL SOURCESAFE uyarı veriyor ve hangi şekilde düzenlenmesini istediğinizi soruyor) başkasının dosya üzerinde işlem yapamamasının sebebi Visual SourceSafe o dosyayı veri tabanında kilitler ve başkasının düzenlemesine izin vermez. Taaki sizin işiniz bitene, yani Check In yapana kadar.

Check In işlemi, sizin dosyayı düzenledikten sonra düzenlenmiş hali en son halidir deyip, Visual SourceSafe e yolladığınız halidir. Böylece sizin dosya ile işiniz bitmiştir ve başka kullanıcılar alıp, onu düzenleyebilir haldedir.

Get Latest Version işlemi ise Check In yapılan dosyaların en son sürümlerinin Visual SourceSafe de saklanılan hallerini benim localimdeki çalıştığım dosyalarla değiştir demek oluyor. Böylece sizde projenin en yeni hali oluyor. Get Latest Version ile ilgili birşey eklemek istiyorum her zaman iki kere Get Latest Version yapın..:)


Levent Cenk Çağlar

Netron Corporate Solutions'da Proje Yöneticisi ve Uzman Danışman görevinde olan Çağların .Net ile ilgili yazılmış 3 kitabı bulunmaktadır. Çağlar, 2003 yılından beri kamu ve özel sektördeki bir çok kurumda ileri seviyede .Net eğitimleri vermiş olup, sayısı 20 den fazla olan seminerler vermiştir
Bu makaleye ilk yorum yapan siz olun.

Yorumunuz